2017 S.C. International Trade Conference Agenda

*Click here for a printable version of the conference program.


MONDAY, OCTOBER 30
12:00 PM Registration & Exhibits Open Gaillard Lobby
2:30 PM Opening Session:

Watt Jackson, General Chair 2017

 

Performance Hall (2nd Floor)

2:45 PM Importer  Self-Assessment

Host: Cathy Smuniewski (Geodis)

Guest Speaker: Valerie Jacobs, Import Compliance Manager (Family Dollar Services)

3:15 PM Global Trade Challenges & Opportunities Moderator: Pete Straub (SC Applied Research Center Supply Chain & Logistics)

Panelists: Omar Kazzazz (Kazzazz & Company) Daniel Zupko (JAS Forwarding USA, Inc.)

Suzanne Dickerson (SC Council on Competitiveness)

4:30 PM Customs Update

Host: Diane Hartjes (Belk)

Guest Speaker: Brian McKenzie (CBP Charleston)

5:00 PM Charleston Harbor Deepening  Update

Jim Newsome, President & CEO (SC Ports Authority), Lt. Col. Jeffrey Palazzini (U.S. Army Corps of Engineers)

Welcome by SC Governor Henry McMaster

5:30 PM Reception Gaillard Lobby

 

 

TUESDAY, OCTOBER 31
7:30 – 8:30 AM Breakfast                                                                         Ballroom (Ground Floor)
8:30 AM Welcoming Ceremony                                                     Performance Hall (2nd Floor)

Watt Jackson – General Chair 2017

Jim Newsome – President & CEO (SC Ports Authority) Welcome by Mayor John  Tecklenburg

Moderator – Tuesday’s Sessions: Mark Szakonyi (JOC)

9:00 AM Global  Economic Outlook

Dr. Nariman Behravesh, Chief Economist (IHS)

9:45 AM Container  Industry Analysts

Hua Joo Tan (Alphaliner), Phillip Damas (Drewry)

10:45 AM BREAK
11:00 AM View of the Container Shipping Industry

Host: Mark Szakonyi (JOC)

Guest Speaker: Bill Rooney (Kuehne & Nagel)

12:00 PM World Trade Luncheon                                                   Ballroom (Ground Floor)
1:00 PM Keynote Speaker                                                            Ballroom (Ground Floor)

Frank Abagnale (Catch Me If You Can)

2:15 PM Carrier/Shipper Roundtable                                          Performance Hall (2nd Floor)

Moderator: Mark Szakonyi (JOC)

Wolfgang Freese (Hapag-Lloyd), Mario Giannolole (Maersk Line)

Marlon Jones (IPCO), Paul Bartalini (Adidas), Klaus Schnede (Eastman)

3:15 PM BREAK
3:30 PM Rail in the U.S. Southeast                                              Performance Hall (2nd Floor)

Host: Mark Szakonyi (JOC)

Guest Speaker: Jay Strongosky (CSX)

4:15 PM Blockchain Explained-It’s Potential for Global Trade Visibility   Performance Hall (2nd Floor)

Speakers: Aaron Lieber (IBM), Annette Mueller (Maersk Line)

5:00 PM Adjourn
6:30 – 9:30 PM A Spooky Evening at the Gaillard (Event & Dinner) Ballroom (Ground Floor)

 

 

WEDNESDAY, NOVEMBER 1
7:00 AM Breakfast Ballroom (Ground Floor)
7:45 AM Welcome

Presentation of Plunkett-Stoioff Award Scholarship Awards

Introduction of 2018 Conference Chair

Ballroom (Ground Floor)
8:15 AM Keynote  Speaker

Merril Hoge: Find a Way

Ballroom (Ground Floor)
9:15 AM World Trade Updates

Moderator: Julius “Sam” Hines (KPL Gates) Guest Speakers: Paul Burns and

Ted Murphy (Baker McKenzie)

Ballroom (Ground Floor)
10:30 AM International Supply Chain Success Cases – Panel  Ballroom (Ground Floor)

Moderator: Pat Fosberry (John S. James Co.) Wayne Fairey (Bosch), Brenda Cox (BMW), Kurt Kraft (Boeing)

11:30 AM Adjourn
12:30 PM Golf (separate registration required) Patriot’s Point
1:00 PM Tennis (separate registration required) Family Circle Tennis Center
1:30 PM SC Logistics Tech Talk (separate registration required) Charleston Music Hall
6:00 – 9:00 PM Evening Event: Sitting by the Dock of the Bay       Charleston Maritime Center

*CRUISE DRAWING WILL TAKE PLACE AT THIS EVENT. MUST BE PRESENT TO WIN!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Join Our Email List
Thank You 2017 Sponsors! View sponsor list here

Pin It on Pinterest

Share This